Německá demokratická republika (NDR)

Deutsche Demokratische Republik (DDR)

Socialistický stát ve střední Evropě

Rozloha: 108 333 km2.
Obyvatelstvo: 16 500 000.
Hlavní město: Berlín (1 200 000 obyvatel).
Úřední řeč: němčina.
Měna: marka NDR = 100 feniků.

Státní vlajka NDR

NDR v Evropě
Stručná geografická charakteristika

Přírodní podmínky
   Území NDR tvoří nížiny v severní a střední části a vrchoviny na jihu a jihozápadě. V Severoněmecké nížině jsou dobře patrné ledovcové formy reliéfu a četné písčité a hlinité usazeniny. Vrchoviny na jihu, především HARZ (Brocken 1 142 m), Durynský les (Beerberg 982 m) a Krušné hory (Fichtelberg 1 214 m) jsou většinou zalesněné a mají převážně plošinatý ráz.


Obyvatelstvo
   Hustota zalidnění přesahuje v průmyslových oblastech místy i 500 obyv. na km2. Nejvýznamnějším hospodářským, politickým a kulturním střediskem je Berlín, hlavní město NDR. Z velké části byl nově vybudován v poválečném období.
   Na území Německé demokratické republiky leží Západní Berlín, politicky i ekonomicky těsně spjatý s Německou spolkovou republikou. Rozsáhlá nákladní i osobní doprava je odkázána na vymezené trasy silnic, železnic a letecké koridory přes NDR. Přes vysoce rozvinutý průmysl strojírenský, chemický, potravinářský a jiný obyvatelstva Západního Berlína stále ubývá, takže dnes nedosahuje již ani 1,9 mil osob.


Stručná politická charakteristika

   Vznik Německé demokratické republiky (7.10.1949) byl zákonitým výsledkem boje dělnické třídy a ostatních pracujících pod vedením Jednotné socialistické strany Německa (SED) za vytvoření mírumilovného socialistického státu a logickou reakcí na snahy vládnoucích kruhů západních mocností a západoněmecké buržoazie vnutit německému lidu vládu monopolů a militaristů.
   VII. sjezd SED v r. 1967 konstatoval, že v NDR byly vyřešeny problémy přechodu od kapitalistického zřízení k socialistickému. V dubnu 1968 vstoupila v platnost socialistická ústava NDR.
   Německá demokratická republika je od r. 1950 členem RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci) a od r. 1955 členským státem Varšavské smlouvy. S podporou států socialistického společenství Německá demokratická republika v první polovině 70. let prolomila diplomatickou blokádu, kterou proti ní uplatňovaly síly mezinárodní reakce. V červnu 1973 vstoupila v platnost smlouva o základech vztahů mezi NDR a NSR.


Stručná ekonomická charakteristika

   Doprava. NDR má velmi rozvinutou komunikační síť. Převážnou většinu přepravy nákladů zajišťují železnice, které mají k dispozici 14,2 tis. km tratí. Velmi rozvinutá je i vnitrostátní lodní doprava, která využívá 2,3 tis. km splavných vodních cest. Silniční síť NDR měří 47,4 tis. km, z čehož je 13,1 tis. km dálnic a magistrál. Námořní obchodní loďstvo NDR mělo v r. 1984 172 lodě o celkovém výtlaku 1,7 mil. BRT.

Údaje pochází z publikace Země světa, nakladatelství Svoboda, 1987
Kráceno


Drážďany 1983

Betonová dálnice v NDR
Tohle je to, co naši motoristé svým kolegům z NDR závidí. Vtírá se otázka, kdy také my oslavíme svůj národní svátek jízdou po nové dálnici.
(SM 20/1966)



Zpět