Wartburg 1000 - 312

V čísle 9 jsme krátce představili Wartburg 312 s novým podvozkem. Následovat bude podrobný popis všech změn na novém typu, které vypracoval vedoucí oddělení a vývoje Dipl. Ing. G. Roth a Ing. Wißler. K seznámení z předešlého sešitu jsme s limuzínou ujeli jen krátký kousek cesty. Novinky máme nyní možnost testovat na dalším voze a po uveřejnění je budeme znovu diskutovat v listopadovém čísle. Redakce

Wartburg 1000 typu 312, představený v čísle 9/1965 na straně 346, se odlišil od svého předchůdce s označením 311. Nejpodstatnější změnou je použití zcela nového podvozku s vinutými pružinami na obou nápravách při zachování původní karosérie (obr. 1). U nového typu Wartburgu byl tedy zachován princip oddělené rámové konstrukce (obr. 2) se stejnými přednostmi při opravách škod většího rozsahu a účinné izolace hluku, přenášeného z vozovky do prostoru pro ces-


tující (obr. 3). Kromě toho je i na novém typu spousta typických pozoruhodností, jako z hlediska techniky jízdy výhodný přední pohon a robustní dvoudobý tříválcový motor.
Narozdíl od celá léta dodržované zásady, která zajišťovala i při technických zlepšeních zaměnitelnost dílů a agregátů, muselo být od ní s přestupem na novou koncepci podvozku upuštěno, aby byl dán prostor uskutečnění moderních řešení. Změněno bylo totiž zavěšení kol a jejich pohon, řízení a různé detaily na motoru a převodovce. Přestože tvar karosérie je stejný, musely být kvůli uchycení na rámu pozměněna některá úchytná místa, přičemž karosérie vyráběné od ledna 1965 jsou záměnné a použitelné pro oba typy podvozků - předchozí 311 a nový 312.
Zvolená koncepce nabízí ve třídě litrových vozů bezkonkurenčně prostornou čtyřdveřovou karosérii a podstatná zlepšení jízdních vlastností odpovídající mezinárodní úrovni a podstatně snížené nároky na údržbu.
Dosavadní jízdní parametry Wartburgu 1000, jako zrychlení (obr. 4), maximální rychlost a spotřeba paliva a přípustné zatížení atd. jsou stejné, jiné podstatně zlepšeny. Například průměr zatáčení na obě strany je u typu 312 10,2 m, takže vůz nyní lehce splní požadavky manévrování, jaké klade moderní provoz.

Obr. 1 (nahoře)   Wartburg 312 s 13" koly
Obr. 2   Nový podvozek Wartburgu 312

 
Z časopisu Kraftfahrzeugtechnik 10/1965
 

Zmiňovaného poklesu vnitřního hluku (viz. obr. 3) lze docílit různými konstrukčními opatřeními na uložení bloku motoru s převodovkou a výfukového potrubí. Přesto, že se navenek Wartburg 1000-312 nezměnil, dokázal se proti svému předchůdci ze střední třídy zcela vyrovnat s nároky současného provozu. Změny a technické parametry - obzvláště pokud jde o podvozek - budou zmíněny v další části.

Rám

Základem podvozku je stejně jako u předešlého typu 311 houževnatá rámová konstrukce z profilů, jejíž oba podélné nosníky byly z důvodu přeložení výfukového potrubí do středu vozu pod prostorem pro cestující rozšířeny až po vnější hranu karosérie. Pozměněny jsou i příčníky a navařené držáky a tento rám pak nese všechny podvozkové agregáty, mimo jiné i nastojato umístěné pedály a ruční pákovou brzdu a samozřejmě uzavřenou karosérii.

Přední náprava a pohon kol

Nezávisle zavěšená poháněná přední kola jsou na spodních a horních příčných ramenech (obr. 6). Pérování zajišťují lineárně vinuté pružiny, uložené na jedné straně v krátkém příčném rameni a na druhé straně přes gumovou tlumící podložku v rámovém nosníku pružiny. Aby bylo možno použít měkké charakteristiky pérování v hlavní pracovní oblasti v rámci přípustného zatížení vozidla, jsou na horních příčných ramenech namontovány přídavné gumové pružiny s progresivní charakteristikou. Přídavná pružina plní zároveň i funkci dorazu propružení přičemž vše je odladěno tak, že ani při náhlých rázech není cítit přechod na jinou charakteristiku pérování a doraz je elastický. Maximální odpružení je kontrolováno gumovou pěnovkou, omezující krajní polohu horního ramene. Docílené parametry pérování jsou znázorněny na obrázku. Při celkové délce pružící dráhy 165 mm činí poddajnost v hlavní pracovní oblasti 27 (14) mm/100 kp zatížení nápravy, čímž bylo dosaženo kmitací frekvence při dovoleném zatížení nápravy 77 (114) min-1 a s vlastním třením zhruba 60 (100) kp. Údaje v závorkách platí pro pérování s listovým perem. Hodnota vlastního tření listového pera platí pro ideální stav. Za provozu může díky zanedbávané péči vzrůst až na 160 kp a víc. Naproti tomu vinutá pružina nepotřebuje žádnou údržbu a garantuje stálost svých vlastností po celou dobu životnosti. Tlumení kmitů zajišťují dvojčinné teleskopické tlumiče s optimalizovanou charakteristikou 80/50 kp (tah/tlak) podle normy TGL 8114. Přední tlumiče jsou uvnitř vinutých pružin a jsou lehce vyměnitelné z motorového prostoru.
Spodní i horní příčná ramena jsou vylisována z plechu. Nahoře i dole mají ocelové kulové čepy stejného provedení s gumovým těsněním proti vnikání prachu a vlhkosti. Na straně u rámu jsou uložena v radiálně i axiálně pružných pouzdrech s gumovou výstelkou. Zatímco kulové čepy mají mazací náplň na cca 50 000 km, gumová pouzdra by měla bez údržby vydržet nejméně 100 000 km. (Mazací tuk pro čepy:
12 g Ceritol THA 3 pod gumou, 7 g oleje GHD-grafitová směs
v kloubu. Mazání se provádí po demontáži manžety a vyčištění kloubu přes otvor se závitem v pouzdru kloubu [olejovou směsí s grafitem] a nanesením Ceritolu THA 3 na spodní část kloubu.)
Kola jsou uložena ve dvou radiálních kuličkových ložiscích s vnitřní klecí. Jedno ložisko je v otočné těhlici přední nápravy, druhé v přírubě, upevňované spolu se štítem bubnové brzdy k těhlici. Pohon již není přímo z kloubového hřídele na brzdový buben, ale hřídel je drážkováním spojen s hlavou bubnu, uložené přes přírubu kuličkového ložiska v otočné těhlici, takže lze provést odděleně demontáž buď ložisek nebo kloubového hřídele. I zde byl zvýšen servisní interval na 50 000 km díky použití




3



4



5




těsnění ze strany kola i hřídele simmeringy a přídavnou prachovkou ze strany hřídele. Brzdové bubny nyní nesou hlavy bubnů a ty se dají odejmout po sundání kola, takže údržba na brzdách se odehrává jen s minimem montážních nároků.
Přední kola jsou poháněna hřídelemi s homokinetickými klouby, u nichž byl dosavadní gumový člen u převodovky nahrazen tříramenným kloubem s vyrovnáváním délky, zatímco na straně u kol zůstala zachována konstrukce s dvojitým kloubem, jaká se od určité doby u Wartburgů používala. Průměr zatáčení se díky většímu přípustnému úhlu natočení kol (43°). Manžety kloubů, otáčející se nyní spolu s hřídelí, zajistí prachu- a vodotěsnou ochranu a tím bezúdržbový provoz kloubů v průběhu 100 000 km.

Zadní náprava

Konstrukce zadní nápravy se pozná podle nezávislého zavěšení kol proti původní pevné nápravě, se šikmými rameny (obr. 7). Úhel 64° je zvolen tak, aby
 
Z časopisu Kraftfahrzeugtechnik 10/1965
 



Obr. 3   Úroveň vnitřního hluku
při jízdě

Obr. 4   Graf zrychlení Wart-
burgu 312

Obr. 5   Spotřeba paliva Wart-
burgu 312

Obr. 6   Zavěšení předního kola

6


při propérování byly stále udržovány hodnoty odklonu kola, zajišťující stabilní chování vozu (parametry zadní nápravy viz. technické údaje.)

Pérování zajišťují, stejně jako vpředu, lineárně vinuté pružiny s pryžovými dorazy. Tím bylo rovněž docíleno efektu měkké charakteristiky s progresivním nástupem v provozní oblasti, takže je možno utlumit i velká dynamická zatížení, která se zejména u zadní nápravy mohou vyskytnout při velmi rozdílných zatíženích vozidla. Z tohoto důvodu bylo u vozidla této rozměrové a hmotnostní kategorie zvoleno pérování s propérováním 220 mm. Na obr. 9 je graf pérování zadní nápravy.

Parametry zadní nápravy (v závorkách hodnoty typu 311 s listovými pery):
Charakteristika pérování v
hlavní oblasti

Frekvence kmitů při přípustném
zatížení nápravy
(* závislé na kvalitě údržby)
31 mm/100 kp zatížení nápravy
(22 mm/100 kp zatížení nápravy)

71 (92)min-1
30 (70 až 120)* kp

Na rámu jsou pro pružiny nosníky, do nichž jsou vinuté pružiny vloženy spolu s gumovou podložkou. Na nosnících jsou zároveň uchyceny přídavné pryžové dorazy a držáky hydraulických tlumičů pérování. Tlumiče jsou seřízeny na hodnoty 140/30 kp (tah/
tlak) podle normy TGL 8114. Protože jsou přední i zadní tlumiče stejné, každé jsou ale nastaveny jinak, jsou na nich tlumící síly viditelně vyraženy a navíc jsou i barevně odlišeny.

Zavěšení podélných kyvných ramen na rámu je ve stejných gumových pouzdrech jako na přední nápravě, přičemž upevnění se dosáhne axiálním utažením pouzder na čepu. Rameno, svařené ze dvou vidlicovitých plechových výlisků a s prostorem pro uložení spodní části pružiny, má na vnější části navařen výkovek pro uložení kola. To je svým provedením podobné, jako na přední nápravě, a proto je i zde docíleno servisního intervalu 50 000 km. Sjednocením dílců a součástí
 
Z časopisu Kraftfahrzeugtechnik 10/1965
 



Obr. 7   Zavěšení zadního kola

Obr. 8   Diagram pérování přední nápravy

Obr. 9   Diagram pérování zadní nápravy

 
 

8 Diagram pérování přední nápravy

9Diagram pérování zadní nápravy
 
 

bylo dosaženo snížení sortimentu náhradních dílů jako brzdových bubnů, hlavy bubnů (vpředu jen s dodatečným vnitřním drážkováním, použitelným i vzadu), náboje kol, distanční vložky, simmeringy, kuličková ložiska atd. samozřejmě včetně gumových pouzder ramen. Vlastní čep osy je tedy tvořen vodící částí hlavy brzd. bubnu a otáčí se spolu s ní. Ve vývrtu v hlavě bubnu je šroub se šestihrannou hlavou, spojující ložiska s hlavou bubnu.
Další zvláštností zadní nápravy je příčný zkrutný stabilizátor, omezující boční náklon v zatáčkách. Upevněn je na rámu mezi oběma pružinami ve dvou pouzdrech s gumovou výstelkou a na ramenech.

Řízení

Podobně jako přední a zadní náprava je i řízení zcela přepracováno. Použití vinutých pružin a odpovídající kinematika si vyžádaly

použití hřebenového řízení (obr. 10). Skládá se z obvyklé převodky řízení s posuvným hřebenem a paralelní posuvnou tyčí, na niž jsou souose připojeny řídící tyče. Přenos síly mezi hřebenem a posuvnou tyčí se děje přes třmen s gumovou, a tedy tlumící, výstelkou. Navržená převodka dovoluje při zvýšení převodu řízení na 1 : 19 již zmíněný velký rejd předních kol, přičemž od jednoho ke druhému dorazu je třeba jen 3,5 otáčky volantem. Řízení jde lehce a díky pružnému spojení se do něj prakticky nepřenášejí rázy. Pozoruhodnou vlastností nového řízení je automatické vymezování vůle pomocí pružiny, tlačící na pastorek. Tím pádem řízení prakticky nepotřebuje údržbu
 
Kraftfahrzeugtechnik 10/1965
 



Obr. 10   Nové řízení
Wartburgu 312

Obr. 11   Nový volant s
měkkým středem

 

Nový volant

Tab. 1   Technické údaje poháněcího ústrojí

Motor
 
Vrtání/zdvih
Zdvihový objem
Kompresní poměr
Výkon
max. točivý moment
Klikový hřídel
 
Mazání
 
 
Karburátor
 
Doprava paliva
Převodovka a spojka
Olej
Převodové poměry

tříválcový dvoudobý s
přepouštěním
73,5/78 mm
992 cm³
7,3
45 k (DIN) při 4200 ot/min
9,3 kpm při 2750 až 3000 ot/min
se čtyřmi tichými kuličkovými ložisky,
ojniční ložiska jehličková prům. 20 mm
olejem v palivu v poměru 1: 33 1/3),
viskozita: v létě i zimě 3°E/50°C

spádový karburátor BVF H 362-24
difuzor prům. 28 mm
podtlakovým čerpadlem
 
2,5 l
1.stupeň 2.stupeň 3.stupeň 4.stupeň zpátečka stálý převod
převod 3,273 2,133 1,368 0,956 4,44 4,429
celk. převod 14,49 9,45 6,06 4,24 19,67 ---


a přitom je neustále bez vůlí. Tím se současně zabraňuje rázům v řízení, které se jinak u konvenčních řízení objevují, není-li vůle včas seřízena. Bezúdržbový provoz celé převodky řízení je dále umožněn prachu- a voděodolným zakrytím všech pohyblivých částí, jako hřebenu a kloubů. Tuková náplň by měla vydržet 50 000 km. Po této době musí být převodka řízení vyčištěna a původní náplň nahrazena 230 gramy tuku 10 GF. Současně s novým řízením byl u Wartburgu 312 zaveden nový volant s použitými plasty. Pro zvýšení vnitřní bezpečnosti má nyní volant miskovitý tvar a střed volantu je pokryt měkkou pěnovou hmotou (obr. 11).

Brzdy

Hydraulické brzdy jsou v zásadě stejné jako u staršího typu; liší se toliko

způsobem uchycení k ramenům a vlastnostmi obložení. Najdeme zde tedy osvědčené duplexní brzdy vpředu a simplexní vzadu, s celkovou plochou brzdového obložení 920 cm².
Také ruční brzda, ovládaná lankem a působící na zadní kola, je stejná a změnilo se pouze utěsnění na spodku karosérie.

Pedály

Uspořádání pedálů spojky a brzdy nastojato zachovává koncepci prodloužené údržby po 50 000 km. Uložení na ocelovém čepu je navrženo tak, aby náplň maziva (tuk 10 GF) po tuto dobu vystačil a stříkající voda nemohla vnikat dovnitř. Domazání se uskuteční jednoduše mazničkou, umístěnou z vnější strany rámu na
 
Z časopisu Kraftfahrzeugtechnik 10/1965
 




Obr. 12   Řez motorem
Wartburgu 312 s novou hlavou
válců a ojničním jehličkovým ložiskem

Obr. 13   Řez uložením větrákové hřídele v nové hlavě válců. Vidět je i vodní čerpadlo, umístěné nyní blízko větráku.
 
Z časopisu Kraftfahrzeugtechnik 10/1965
 


čepu pedálů. Spojka je stále ovládána lankem. I zde je předepsaná údržba po 50 000 km. Přimazání se provádí přes mazničku nalisovanou na lanovodu. Od ostatních pedálů je oddělen plynový, provedený jako plochý a ukotvený na podlaze - viz. obr. 13.

Kola

Všechny typy Wartburgu 1000-312, tj. limuzíny, kupé, campingový i vůz kombi, jezdí na kolech rozměru 6.00-13 a ráfcích 4 ½ J x 13.
Pneumatiky jsou bezdušové s nízkým profilovým číslem se zlepšeným bočním vedením proti běžným pneumatikám.

Poháněcí jednotka

Jak už bylo zmíněno, ve Wartburgu 1000-312 zůstal motor o objemu 992 cm³ a výkonu 45 koní, a rovněž čtyřstupňová převodovka je z předchozího typu 311. Přenos síly od motoru do převodovky je stejně jako dosud přes jednokotoučovou suchou spojku; ponecháno bylo i řazení pod volantem.
Převzetí těchto agregátů do typu 312 a provedené vylepšení pro zvýšení funkčnosti si vyžádaly drobné změny, které budou krátce popsány v dalším textu.

Motor

Blok válců a převodovka zůstaly v podstatě beze změn (obr. 12) a s tím i nedávno zavedená jehličková ložiska v horním ojničním oku. Těsnění mezi klikovými komorami jednotlivých válců už nezajišťují labyrinty, ale pístní kroužky. Výška těsnících kroužků se zvýšila ze 2 mm na 2,5 mm. Podstatnou změnu ale zaznamenala hlava válců, do jejíhož odlitku bylo přemístěno čerpadlo chladící kapaliny i termostat. Pohon čerpadla hřídelem větráku a jeho kuličková ložiska není potřeba nijak udržovat a zmenšily se i nároky na klínový řemen, který se nyní točí po třech řemenicích (klikový hřídel - ventilátor - dynamo). Montáž termostatu probíhá zcela bez problému i na zabudovaném motoru pomocí tří šroubů, držících odlitek ve tvaru hrdla trubky.
Další změna byla provedena na zapalování, u něhož je nyní vačka uložena na kuličkových ložiscích a není již pevnou součástí klikového hřídele, nýbrž je poháněna přes destičku trnem nalisovaným v řemenici.
Zatímco sání se spádovým karburátorem H 362-24 a dvoudílným tlumičem sání zůstalo téměř beze změny, zcela nový je výfuk. Skládá se ze dvou tlumičů, z nichž přední, hlavní, je napříč ke směru jízdy a pevně připevněn k motoru a druhý je pod zadními sedadly mezi příčníky rámu. Oba tlumiče spojuje rovná trubka, vedoucí prakticky středem vozu. Tímto uspořádáním bylo docíleno lepších hodnot vnitřního hluku v prostoru pro cestující.
Další vylepšení najdeme na větráku, jenž byl pro zvýšení účinnosti opatřen usměrňovačem vzduchu, spojeného s chladičem manžetou. Tím je intenzita proudícího vzduchu prakticky nezávislá na rychlosti jízdy. Chladící systém je tzv. uzavřený, vybavený expanzní nádobkou, umístěnou poblíž baterie, a vybavenou přetlakovým a podtlakovým ventilem, čímž se vyrovnává tlak v systému a změna objemu chladící kapaliny, aniž by docházelo k jejímu úbytku. Naplní-li se chladící okruh směsí složenou ze 37% Glysantinu a 63% destilované vody, není již třeba se o nic starat přibližně dva roky. Poté se musí náplň vyměnit.

Tab. 2   Technické údaje podvozku

Přední náprava

nezávislé zavěšení na dvojitých příčných ramenech s vinutými pružinami a pryžovými dorazy, dvojčinnými tlumiči
Odklon
Příklon čepu
Sbíhavost0 až 2 mm
Záklon čepu1°10'
Propérování+ 80 mm/-85 mm
Měrné propérování27 mm/100 kp
TlumičTD 1 - 27 - 130 (80/50) TGL 8114 Bl.1
Konstr. frekvence77 min-1 při dovoleném zat. nápravy
Řízeníhřebenové
Počet ot. volantu
mezi kraj. polohami
3,5
stř. úhlový převod19,9 až 17
stř. převod síly100 až 85
Průměr zatáčení10,2 m

Zadní náprava

Odklon [°]
Sbíhavost [mm]
Propérování [mm]

max. od-
lehčení
5°20'
6,1
- 157

P voll
 
- 1°30'
0
0

max.
zatížení
-6°20'
8,3
62
Měrné propérování31 mm/100 kp na nápravě
TlumičTD 1 - 27 - 130 (140/30) TGL 8114 Bl.1
Konstr. frekvence72 min-1 při dovol.zat.nápravy

Brzdy

hydraulické na všech kolech
Nožní brzdavpředu duplexní
vzadu simplexní
účinná plocha920 cm²
Ruční brzdamechanická působící na zadní kola

Pneumatiky

6.00-13, bezdušové
Ráfky4 ½x13
Tlak
pro limuzínu
 
pro kombi
 

vpředu
vzadu
vpředu
vzadu

1,5 až 1,6 at
1,5 až 1,7 at
1,5 až 1,7 at
1,5 až 2,5 at

Elektrická instalace
 
Baterie6 V 82 Ah
Dynamo a
Regulátor
6 V 220 W
s regulátorem napětí
Spouštěč6 V 0,6 koní
ZapalováníBateriové s třípáčkovým
přerušovačem a malými cívkami 6V
Hlavní světladva integrované světlomety, 170 mm L. A.
asymetrická potkávací světla
Ukazatele směru a
signální osvětlení
vpředu dvojice blikačů; vzadu dvojice blikačů, brzdových a koncových světel
Signální ústrojísvětelná houkačka, klakson a volitelně
dvouhlasé fanfáry
Stíračeelektrický ostřikovač a
mechanické stěrače, délka lišty 230 mm, 1 stírací frekvence
Spínačetlačítka pro osvětlení a ovládání
přístrojů, přepínač na sloupku volantu pro blikače,
optickou a akustickou houkačku,
nožní přepínač na podlaze
Vnitřní osvětleníautomatické dveřními kontakty
Palubní přístrojerychloměr s celk. počítadlem ujetých km, sdružený přístroj teploty chl. kapaliny a palivoměru s kontrolkami
Autorádio (zvl. výbava)A 100
 
Tab. 3   Základní rozměry a údaje

Rozvor
Rozchod vpředu/vzadu
Délka/výška/šířka (zatížený)
Plocha
Pohotovostní hmotnost
Celková hmotnost
Dov. zat. náprav přední/zadní
Užitečné zatížení
Světlá výška
Max. rychlost
Zrychlení
 
Průměrná spotřeba paliva

2450 mm
1260/1300 mm
4300/1580/1448 mm
6,80m²
920 kg
1305 kg
640/680 kp
385 kg
160 mm
125 km/h
0 až 80 km/h za 14 až 15 s
0 až 100 km/h za 26 s
8 až 10 l/100 km
 
Z časopisu Kraftfahrzeugtechnik 10/1965
 



Spojka, převodovka, uložení bloku motoru a převodovky

Spojka, zavedená u typu 312, nese označení LR 10-13 K a proti předchozímu provedení je její jmenovitý točivý moment snížen ze 16 na 14 kpm. Změna se projevila snížením ovládací síly na pedálu spojky a zmenšením rázů při záběru, čímž se zvýšilo pohodlí jízdy.
V podstatě stejná zůstala převodovka z typu 311, která má nadále synchronizován 2. až 4. rychlostní stupeň, vypínatelnou volnoběžku a stejné převody jednotlivých stupňů, byl ale upraven stálý převod z důvodu jiné velikosti kol. Celkové převody jsou v tabulce 1.
Blok motoru s převodovkou je zabudován se sklonem o 5° dozadu. Uchycen je na třech bodech v gumových silentblocích, takže vibrace jsou v celém rozsahu tlumeny. Zmíněné tři úchytné body jsou zvoleny tak, že při respektování vznikajících sil pohonu jsou všechny zatěžovány přibližně stejně a základnová rovina se kryje s hlavní nosnou osou bloku motoru a převodovky. Docíleno toho bylo umístěním dvou příčných vzpěr na motoru s válcovými podpěrami z gumy, které jsou tím pádem namáhány na tlak a střih, zatímco třetí silentblok je na zadní části převodovky a přejímá podélné síly.

Karosérie a elektrické zařízení

Karosérie a s ní i elektrické zařízení zůstalo - až na uchycení k podvozku - nezměněno. Za zmínku stojí snad to, že nový typ má nové výplně dveří, potažené vysokofrekvenčně svařovaným PVC, které jsou u luxusních provedení dodávány v jiných barevných provedeních. Namísto zrušených dveřních kapes byla na stranu spolujezdce pod přístrojovou desku přidána síťka pro odkládání drobností.       MA 8478

Křivky motoru 312-1

14



Obr. 14   Křivky motoru 312-1

Obr. 15 a 16   Diagramy motoru 312-1
Diagramy motoru 312-1
15
Diagramy motoru 312-1

16
 
Z časopisu Kraftfahrzeugtechnik 10/1965